دکتر سید ناصر استاد: در دوره ای زندگی می کنیم که دانشگاه مفهوم سنتی خود را از دست داده است

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مجازی- کنفرانس علمی یک روزه توسعه آموزش مجازی با تکیه بر فناوریهای نوین آموزش با حضور رئیس دانشگاه علوم پزشکی مجازی، مشاور ریاست در امور دانشگاهی همراه با روسا، مدیران و اعضا هیات علمی دانشگاه بیرجند در مرکز خدمات اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند برگزار شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مجازی با بیان اینکه در دوره ای زندگی می کنیم که دانشگاه مفهوم سنتی خود را از دست داده است اظهار داشت: در عصر جدید، سیستم های آموزشی مختلف، خاص و نوآورانه وجود دارد که دانشجویان از این طریق به تحصیل و تعاملات آموزشی می پردازند و صرفا درس خواندن دیگر وابسته به کتاب نیست.

دکتر سید ناصر استاد دو مقوله آموزش و بازار کار را بسیار با اهمیت عنوان کرد و افزود: در هریک با تکنولوژی های جدیدی روبرو هستیم و در آینده باید شاهد توسعه و تحول دیجیتال در تمامی خدمات باشیم و این اتفاق در حال حاضر در دانشگاه های بزرگ دنیا افتاده است.

وی با اظهار اینکه دانشگاه های خوبی در حوزه آموزش پزشکی در سطح کشور و منطقه داریم خاطرنشان کرد: اگر مدل های آموزشی را تغییر ندهیم و برای ارتقاء آن برنامه ریزی نکنیم، مطمئنا تا ۱۰ سال آینده عقب می افتیم.

دبیر شورای عالی آموزش مجازی کشور با اشاره به اهمیت حرکت به سوی ادغام تکنولوژی در آموزش علم پزشکی اذعان نمود: هدف دانشگاه مجازی این نیست که دانشگاهی جداگانه ای به وجود بیاورد بلکه هدف این است که به کمک دانشگاههای علوم پزشکی حوزه دیجیتال را با هزینه ای کمتر راه اندازی و گسترش دهد.

دکتر استاد با تاکید بر اینکه فضای دیجیتال در حال توسعه و گسترش در کشور است گفت: این گسترش در سال گذشته ۲۴۰۰ میلیارد ریال صرفه جویی را به همراه داشته است.

در این کنفرانس علمی ، دکتر محمد دهقانی فیروزآبادی، رئیس دانشگاه با قدردانی از سفر مسئولین ارشد دانشگاه علوم پزشکی مجازی به استان و اظهار امیدواری که این سفر دستاوردهای ارزشمندی برای دانشگاه به همراه داشته باشد گفت: خوشبختانه در دانشگاه اقدامات و کارهای خوبی در زمینه توسعه آموزش مجازی صورت گرفته است.

وی در ادامه گفت: با اعلام اینکه مرکز آموزش الکترونیک دانشگاه به همت مجموعه دانشگاه با بروز ترین تجهیزات و در فضایی مناسب راه اندازی شده است افزود: امیدواریم بتوانیم اولین استارت آپ آموزش پزشکی کشور در بیرجند را برگزار کنیم

وی داشتن مرز طولانی مشترک خراسان جنوبی با کشور افغانستان را فرصتی ارزشمند دانست و خاطرنشان کرد: دانشگاه علوم پزشکی مجازی می تواند در توانمندسازی اساتید، پزشکان و دانشجویان دانشگاه های این کشور نقشی موثر و اثرگذار داشته باشد.

در ادامه این سمینار معاون امور دانشگاهی دانشگاه علوم پزشکی مجازی  با اشاره به مدل آموزشی گانیه گفت: در بحث تکنولوژی آموزشی، ۲ حوزه دانش و ابزاری مطرح است که می توان از آن استفاده کرد و هر کدام از این ها رویکرد خاصی دارند.

دکتر سلیمان احمدی با بیان اینکه باید مبانی و نظریه های  یادگیری و یاد دهی را با تکنولوژی پیوند و ارتباط دهیم افزود: خیلی از سنتهای پژوهشی و تجارب تاریخی که افراد دارند به نوعی رویکردها و ویژگیهای خاصی را دارند و ان میزان عملگرایی افراد هست